Μονάχα Ολυμπιακό δεν θύμιζε η χθεσινή ομάδα που παρατάχθηκε στο χθεσινό παιχνίδι με την Λουντογκόρετς στην Βουλγαρία για τα προκριματικά του Champions League. Αν και προηγήθηκε με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων. Ένα αυτογκόλ του Σεμέδο, και ένα πέναλτι έφερε την Λουντογκόρετς να κάνει την ανατροπή με 1-2. Ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός, και κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε ο Ελ Αραμπί κάνοντας το 2-2. Κάπου εκεί ήρθε η κόκκινη κάρτα του Μπα, και τα ματς έγερνε υπέρ της Λουντογκόρετς. Μετά ήρθε παράταση που δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, και μετά τα πέναλτι, όπου ο Βαλμπουενά και ο Χασάν έχασαν την ευκαιρία να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα.
Η Λουντογκόρετς ευστόχησε σε όλα τα πέναλτι και πέρασε στα play off αφήνοντας «σύξυλο» τον Ολυμπιακό. Στα σχόλια στα social media οι οπαδοί του Ολυμπιακού διαμαρτύρονται για την μεταγραφική εικόνα της ομάδας, αλλά και για τον προπονητή Πέδρο Μάρτινς.